W jakie akcesoria zaopatrzyć się podczas pracy z drukarką 3D?
Przemysł druku 3D od lat odnotowuje przyspieszony rozwój. Od masywnych i dość drogich drukarek 3D w przeszłości, obecnie dostępne modele są bardziej kompaktowe, niedrogie i łatwe w użyciu. Jednak udany druk 3D nie zależy tylko od samej drukarki 3D i zastosowanego filamentu. Istnieje wiele akcesoriów do drukarek 3D, które odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o jakość produktu końcowego, a także zapewniających komfort pracy.
Wymagane minimum narzędzi i akcesoriów
Producenci drukarek 3D zwykle zapewniają komplet narzędzi potrzebnych do bieżącej pracy. Zestawy te są lepiej lub gorzej wyposażone, jednakże warto zadbać o jeszcze kilka rzeczy, które poprawią komfort pracy. Najbardziej niezbędne akcesoria to:
- Szpachelka
Za jej pomocą zdejmujemy wydruki ze stołu. Rzadko wydruk udaje się zdjąć ręcznie, zwykle wymagana jest szpachelka (lub nóż) do jego podważenia i oderwania. Niestety większość szpachelek jakie można kupić w marketach budowlanych nie nadaje się do tego celu. Szpachelka musi być wykonana z dobrej stali i być zaostrzona.
- Pinceta
Koniecznym jest, aby była wykonana z dobrej jakości stali, gwarantujące, że jej końcówki nie wygną się przy pracy. Przy jej pomocy zdejmujemy końcówki filamentu z głowicy. Przydaje się również przy usuwaniu supportów z wydruku.
- Cążki i nożyki modelarskie
Są przydatne do cięcia końcówek filamentów podczas ich wymiany w drukarce 3D. Są również niezbędne przy usuwaniu supportów z wydruków. Do tego samego celu będą nam potrzebne nożyki modelarskie, którymi będziemy odcinać fragmenty podpór jakie nie będą chciały samoistnie odejść z wydruków.
- Wizytówka lub kartka papieru
Niepozorne, ale przydatne narzędzie pracy podczas kalibracji stołu roboczego względem głowicy drukującej. Wizytówka posiada najbardziej optymalną wysokość do kalibracji drukarki 3D.
- Nożyczki
W czasie procesu druku 3D, z różnych względów głowica pozostawia na stole luźne nitki filamentu. W takich sytuacjach bezpieczniej dla wydruku jest odciąć je za pomocą dobrych nożyczek (po wcześniejszym zatrzymaniu drukarki 3D).
- Pilnik i papier ścierny
Przy ich pomocy usuwamy resztki supportów z wydruku oraz wszelkiego rodzaju grudek jakie czasem zostawia głowica drukarki 3D na krawędziach modelu. W przypadku niewielkich elementów świetnie sprawdza się pilnik do paznokci, składający się z drobnoziarnistego papieru ściernego osadzonego na plastiku i gąbce.
- Suwmiarka
Pozwala sprawdzić, czy to co zostało wydrukowane faktycznie odwzorowuje to co miało być wydrukowane. Tyczy się to przede wszystkim modeli tworzonych z ABS, który ma znaczną kurczliwość.
- Przybory do czyszczenia stołu
Po zakończonym druku 3D, na stole pozostają zwykle resztki plastiku, które należy zebrać szpachelką. Po jego usuwania pozostałe kawałeczki można zebrać albo wilgotną szmatką, chusteczką lub użyć do tego np. pędzla do pudru.
- Klejenie wydruków do stołu
Wśród producentów drukarek 3D występuje kilka rozwiązań jeśli chodzi materiał z jakiego wykonane są stoły – szyba, blacha, drewno, akryl lub inne tworzywo sztuczne. Najbardziej rozpowszechniona jest szyba, do której potrzebne będą akcesoria zapewniające lub zwiększające dobrą przyczepność. Najpopularniejszymi klejami są:
- Dimafixu
To specjalny klej w sprayu, który uaktywnia się w wysokiej temperaturze (powyżej 65ºC) przyklejając idealnie wydruk do stołu.
- BuildTak
To specjalna naklejka na stoły robocze drukarek 3D, która zwiększa przyczepność wydruków.
- Klej biurowy w sztyfcie
Najbardziej skuteczny w przypadku PLA, choć można go z powodzeniem stosować również w przypadku ABS oraz innych, dużo bardziej wymagających materiałów jak nylon.
- Roztwór kawałków ABS i acetonu
Tak zwany sok z ABS, to bardzo popularny sposób na zwiększanie przyczepności wydruków do stołu stosowany od wielu na całym świecie.
- Niebieska taśma malarska i kapton
Niebieska taśma malarska jest stosowana m.in. w MakerBot Replicatorach, a kapton jest standardowym wyposażeniem m.in. HBota.
- Obróbka wydrukowanych modeli
Po zakończeniu druku na drukarce 3D, często okazuje się, iż jeszcze trzeba wykonać wiele czynności. Począwszy od usunięcia podpór, a skończywszy na wygładzeniu wszystkich nierówności i śladów po usuniętych podporach, będziemy zmuszeni do cięcia, szlifowania a w skrajnych wypadkach nawet do szpachlowania lub pokrywania specjalistyczną żywicą.
- Inne przydatne rzeczy
Warto mieć zawsze pod ręką podstawowy komplet narzędzi, środków czyszczących (np. spirytus lub aceton techniczny), rękawice ochronne czy okulary. Dobrze mieć w zanadrzu środki opatrunkowe.
Chcąc zajmować się w drukiem 3D na serio, należy uzbroić się w mały warsztat roboczy.