Gdzie wykorzystuje się kotły średniej mocy?

Decydując się na zakup kotła należy dobrze przemyśleć wybór. Liczy się zarówno rodzaj paliwa, jak i dopasowanie odpowiedniej mocy. W jakich miejscach najczęściej stosuje się kotły o średniej mocy?
Kotły średniej mocy – czym się charakteryzują i gdzie są stosowane?
Zaplanowanie ogrzewania to istotny element każdej inwestycji. Ważne jest, żeby instalacja spełniała wszystkie wymogi bezpieczeństwa, zapewniała odpowiednią temperaturę w pomieszczaniach oraz nie generowała zbyt dużych kosztów. Moc kotła powinna być dopasowana indywidualnie do danej nieruchomości. Znaczenie ma zarówno ilość pomieszczeń, jak i ich wysokość. Kotły średniej mocy mogą być wykorzystywane w budownictwie komunalnym lub pawilonach handlowych. Przemysłowe kotły o dużej mocy sprawdzą się w halach produkcyjnych i większych zakładach pracy. Mniejsza moc kotłów sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych. Warto pamiętać, że na efektywność kotła wpływa przede wszystkim użyte paliwo. Piece mogą być zasilane biomasą, ekogroszkiem, węglem lub miałem. Każdy kocioł musi być odpowiednio dostosowany do używanego materiału opałowego.
Dlaczego warto korzystać z kotłów na biomasę?
Biomasa to jedno z paliw naturalnych, pozyskiwane z różnego rodzaju odpadów. W jej skład mogą wchodzić zarówno resztki powstałe podczas obróbki drewna, pozostałości po oczyszczaniu terenów, odpady komunalne ulegające biodegradacji, jak i odchody zwierzęce. Właściwe przetworzenie umożliwia wykorzystanie ich jako opału w specjalnie do tego dostosowanych piecach. Biomasa występuje w stanie stałym, ciekłym lub gazowym. Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem jest pellet, czyli rodzaj granulatu. Kotły na biomasę mają bardzo dobrą wydajność i są o wiele bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Podczas spalania emitują mniej substancji szkodliwych. Najlepszym rozwiązaniem jest ich montaż w miejscach, gdzie powstaje wiele odpadów biodegradowalnych. Pozwala to jednocześnie pozbyć się resztek i pozyskać dzięki nim energię.