Lapisowanie zębów – na czym polega zabieg i kiedy jest konieczny?
Leczenie zębów mlecznych u dzieci przez wielu rodziców uważane jest za zbyteczne z uwagi na fakt, że w późniejszym etapie rozwoju zostaną one zastąpione przez zęby stałe. Jednak leczenie mleczaków jest niezwykle istotne w kontekście zapobiegania wadom zgryzu oraz zaburzeniom prawidłowego rozwoju aparatu mowy. Warto również pamiętać, że próchnica zębów mlecznych nie zanika wraz z ich wypadaniem – choroba przenosi się na zęby stałe, co niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Jednym ze skutecznych sposobów na zahamowanie rozwoju próchnicy u dzieci jest lapisowanie zębów. Zabieg należy do jednych z najczęściej wykonywanych u stomatologów dziecięcych, a na uwagę zasługuje jego bezbolesny charakter. Czym jest lapisowanie zębów i kiedy warto go wykonać?
Na czym polega lapisowanie?
Lapisowanie zębów to inaczej impregnacja zębów mlecznych. Zabieg ten jest powszechnie stosowany jest w leczeniu ubytków zębowych u dzieci i ma za zadanie zahamować postępowanie zmian próchnicznych. Lapisowanie polega na aplikacji na powierzchnię zęba specjalnego preparatu, zwanego lapisem, od którego też wzięła się nazwa zabiegu. Lapis najczęściej występuje pod dwoma postaciami dwóch roztworów – azotanu srebra lub chlorku cynku, które nakłada się bezpośrednio na osuszony i oczyszczony ząb. Po kilku minutach stomatolog nakłada kolejny roztwór – substancję strącającą lapis. Warto zaznaczyć, że zabieg impregnacji zębów jest całkowicie bezbolesny i może być wykonywany u bardzo małych dzieci.
Lapisowanie w walce z próchnicą u dzieci
Lapisowanie powszechnie zalicza się do zabiegów profilaktycznych – zastosowanie leczenia z użyciem impregnatu ma za zadanie powstrzymać dalszy rozwój próchnicy zębów mlecznych, ale jej nie usuwa. Zabieg lapisowania zębów stosuje się w przypadku, gdy zastosowanie tradycyjnego wypełnienia jest niemożliwe. Substancja impregnacyjna wykazuje się silnym działaniem bakteriobójczym, a przy tym korzystnie wpływa na procesy mineralizacji zębów.
Zobacz także: https://webkurier.pl/leczenie-zebow-pod-narkoza-kiedy-warto-sie-zdecydowac/
Warto pamiętać, że lapisowanie za pomocą azotanu srebra zmienia barwę zębów dotkniętych zmianami próchnicznymi na czarno, czego można uniknąć podczas bezbarwnego lapisowania z wykorzystaniem chlorku cynku. Jego roztwór wykazuje się jednak mniej skutecznym działaniem w walce z próchnicą u dzieci.
Lapisowanie zębów – kiedy zabieg jest konieczny?
Impregnacja zębów mlecznych wydaje się nieunikniona w przypadku, gdy w leczeniu ubytków nie można zastosować konwencjonalnych wypełnień, czyli tzw. plomb. Lapisowanie przynosi największe korzyści, gdy zachowana jest optymalna częstotliwość zabiegów – 3 razy w tygodniowych odstępach. Aby zwiększyć ich skuteczność, lapisowanie zębów powinno nastąpić 3 oraz 6 miesięcy po pierwszym cyklu lapisowania. Leczenie zębów u dzieci warto powierzyć sprawdzonym przychodniom stomatologicznym jak https://mcs-przychodnia.pl/, gdzie zawsze można liczyć na pełen profesjonalizm i cierpliwość w kontaktach z najmłodszymi pacjentami.
1 thought on “Lapisowanie zębów – na czym polega zabieg i kiedy jest konieczny?”