Jak wygląda produkcja okien?
Planując zakup okien warto postawić na znane marki działające na rynku od wielu lat. Uzyskamy wówczas gwarancję najlepszej jakości produktów oraz dbałości o środowisko podczas wszystkich etapów produkcji. Doświadczone firmy mają swoje sprawdzone procedury i nowoczesne maszyny, które mają duży wpływ na jakość okien i ich funkcjonalność. W artykule opowiemy o tym, w jaki sposób przebiega produkcja okien.
Sprawdzona produkcja gwarancją wysokiej jakości
Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony proces produkcji decyduje o jakości uzyskanego produktu. Bardzo ważne są przyjęte podczas produkcji procedury, standardy firmy i kontrola jakości okien. W dobrych firmach stosuje się najwyższej jakości sprzęt oraz zatrudnia doświadczonych pracowników, którzy odbywają szkolenia okresowe. Wszystkie te aspekty mają wpływ na parametry oraz wygląd okien. Nowoczesne rozwiązania pozwolą zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Dobrze zaplanowany proces produkcji jest zatem bardzo ważny z punktu widzenia ekologii. Dbając o każdy szczegół, uzyskamy produkt, który będzie cieszył klienta przez wiele lat.
Podstawowe informacje na temat produkcji okien
Najczęściej wybieranym przez klientów materiałem jest PVC. Decyduje o tym duża trwałość, niska cena i spore możliwości aranżacji. Podczas produkcji tego rodzaju okien wykorzystujemy polichlorek winylu. Warto w tym momencie podkreślić, że jest to materiał całkowicie nieszkodliwy dla mieszkańców domów, pracowników w zakładzie czy środowiska. Uzyskane z niego produkty mogą być poddane wielokrotnemu procesowi recyklingu. Okna wykonane z PVC są stworzone na bazie profili. Produkcja dzięki nowoczesnej technologii jest dość prosta, a produkty uboczne mogą zostać zutylizowane. Produkcja okien przebiega w kilku etapach.
Cięcie profili PVC oraz elementów stalowych
Pierwszym etapem produkcji okien jest cięcie profili według ustalonych rozmiarów. Wszystkie materiały użyte do produkcji pochodzą od najlepszych dostawców. Do maszyn produkcyjnych wgrywane są odpowiednie wytyczne dotyczące sposobu cięcia materiału. Dzięki temu wykorzystamy w pełni materiał oraz uzyskamy precyzyjne cięcie. Podczas tego etapu tniemy również elementy stalowe za pomocą pił tarczowych. Uzyskane w ten sposób elementy zostają oznaczone, co ułatwia dalsze etapy produkcji.
Obróbka profili PVC
Teraz nadchodzi moment na kolejny etap, który obejmuje stworzenie wszystkich otworów w oknach. Mowa o otworach na klamkę, słupek, odwadniających czy dekompresyjnych. Należy również dokonać frezowania słupków. Elementy wymagają użycia różnorodnych narzędzi dostosowanych do materiału i modelu okna. Nowoczesne maszyny i doświadczeni specjaliści mają bardzo duże znaczenie w tym etapie.
Zgrzewanie ram i skrzydeł
Ten proces przebiega automatycznie z zastosowaniem różnego rodzaju zgrzewarek. Produkcja okien o niestandardowych kształtach wymaga więcej uwagi i użycia wysokiej jakości sprzętów. Połączenie ram i skrzydeł odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Efektem tego procesu mogą być nieestetyczne nadlewki, które należy oczyścić.
Dodatkowe elementy
Po zgrzaniu skrzydeł i ram należy zamontować na nich elementy w postaci okuć i zawiasów. Jeśli chcemy wyprodukować okna antywłamaniowe, to właśnie na tym etapie montujemy zaczepy antywłamaniowe lub klamki z kluczykiem. Wyposażenie okna jest dopasowane do modelu oraz funkcji.
Szklenie i zapakowanie produktu
Jednym z ostatnich etapów jest idealnie dopasowanie szyb. Większość modeli posiada budowę dwukomorową, która zapewni termoizolację i wygłuszenie. Producenci umieszczają na swoim produkcie logo podkreślające oryginalność okna. Ostatni etap to spakowanie okien w sposób uniemożliwiający ich uszkodzenie podczas transportu. Zapakowane produkty trafią do magazynów i prosto do klienta.