Drony wyścigowe – jak zacząć
Początki latania dronami zazwyczaj są trudne. Małe i lekkie maszyny mogą wznosić się na ogromne wysokości. Sterowanie nimi, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych, to nie lada wyczyn. Jednak powszechnie dostępne urządzenia nie mkną z tak dużą prędkością ani nie mają tak dużego zasięgu, jak drony wyścigowe. Do sterowania nimi wykorzystywane jest FPV. Co to jest? Jak zacząć latać dronami wyścigowymi?
Co to jest FPV?
First Person View to widok z pierwszej osoby. Często ze skrótem FPV można spotkać się w grach komputerowych. Jeśli chodzi o drony sytuacja ma się podobnie. Widok pierwszej osoby uzyskuje się montując kamerę na przodzie maszyny, a widok na bieżąco przekazywany jest z niej do gogli, które ma założone operator.
FPV pozwala zobaczyć wszystko dookoła z innej perspektywy. Można odnieść wrażenie, że siedzi się za sterami samolotu. Jest to niesamowite doświadczenie i niezwykle realistyczne. FPV pozwala także sterować dronem, gdy zniknie z naszego pola widzenia. To jeden z wielu atutów takiego rozwiązania.
Jaki dron wybrać dla początkujących?
Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jaki dron FPV na początek będzie najlepszy. Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Rynek oferuje wiele modeli, jednak zanim przesiądziemy się na prawdziwe maszyny, warto spróbować swoich sił na symulatorach.
W Internecie można znaleźć kilka programów przygotowujących do latania przy pomocy gogli. Wystarczy zakupić aparaturę do latania i podłączyć ją do komputera. Następnie kupić jeden z następujących symulatorów:
- Liftoff
- DRL Simulator
- VelociDrone
- FPV FreeRider Recharged
- DCL Simulator
Niektóre dostępne są za darmo, jednak za większość tych symulatorów trzeba zapłacić. Kwoty nie są duże, a z pewnością pomogą przygotować nas przed utratą pieniędzy związaną z naprawą drona, którym będziemy operować.
Drony dla początkujących można znaleźć w internecie. Najlepiej wybrać tańszy model na początek. Oczywiście ma to być sprzęt testowy. Musimy sprawdzić, czy w ogóle spodoba nam się latanie. Bezsensownie jest wydawać kilka tysięcy złotych na maszynę, którą polatamy kilka dni i odstawimy do szafy.
Jeśli złapiemy bakcyla, wtedy można pomyśleć nad lepszymi dronami. Wydatek rzecz jasna będzie już wyższy, ale nauka latania na symulatorze i poprzednim sprzęcie pozwolą uniknąć nam kosztów związanych z naprawą, a te niekiedy mogą być bardzo wysokie. Drony wyścigowe dzieli się na dwie główne grupy, czyli do freestyle’u oraz racingu.
Zarówno jedne, jak i drugie można dodatkowo podzielić ze względu na ich wielkość:
- 2-calowe
- 3-calowe
- 5-calowe
Co to jest Freestyle i Racing?
Jest to bardzo popularny rodzaj latania FPV. Zazwyczaj jest to swobodny lot, który nie jest ograniczony ustaloną wysokością, czy długością. Pozwala to inaczej spojrzeć na wszystko to co nas otacza, a także dostrzec nowe i niezwykłe miejsca.
Atutem takiego lotu FPV jest także możliwość wykonywania trików lub po prostu treningu. Większość freestylistów bardzo ceni sobie brak ograniczeń. Przeszkody mogą sami sobie wyznaczać latając chociażby między budynkami czy drzewami.
Racing natomiast to całkiem odmienny rodzaj lotu. Do zawodów przygotowuje się kilku pilotów. Mają wyznaczoną trasę i przeszkody. Wygrywa ten, który najszybciej dotrze do linii mety, nie pomijając żadnej przeszkody po drodze. Niezbędnymi cechami do operowania dronem podczas takiego lotu są refleks oraz zwrotność.