Uzależnienie od hazardu – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Uzależnienie to stan, w którym osoba ma silne pragnienie lub potrzebę nieustannego używania substancji, lub wykonywania określonej czynności, pomimo negatywnych konsekwencji związanych z tym zachowaniem. Osoba uzależniona może mieć trudności z kontrolowaniem swojego zachowania i może doświadczać ciągłego pragnienia uzyskania dostępu do substancji lub wykonywania określonej czynności. Jak przejawia się uzależnienie od hazardu i jak je leczyć?
Czym charakteryzuje się uzależnienie od hazardu?
Uzależnienie od hazardu, inaczej zwane ludzkim hazardem, to stan, w którym osoba ma silne pragnienie gry w grę losową lub hazardową, pomimo negatywnych konsekwencji związanych z tym zachowaniem. Osoby uzależnione od hazardu mogą mieć trudności z kontrolowaniem swojego postępowania i mogą doświadczać ciągłego pragnienia gry. Uzależnienie od hazardu może mieć również negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje z innymi ludźmi oraz na ogólne funkcjonowanie w społeczeństwie. Może prowadzić do problemów finansowych, a nawet do ubóstwa, a także do stresu, lęku, depresji i innych problemów emocjonalnych. Problem uzależnienia kształtuje się stosunkowo powoli i niezauważalnie. Nałogowe uprawianie hazardu przysparza problemów nie tylko uzależnionemu, ale również jego najbliższym. Warto więc znać pewne cechy uzależnienia, które ułatwią rozpoznanie patologicznego hazardu.
Jakie są objawy hazardu?
Aby odpowiednio wcześnie wykryć uzależnienie osoby w naszym środowisku, należy wiedzieć jakie objawy patologicznego hazardu występują najczęściej. Nie jest to zazwyczaj łatwe, ponieważ osoba uzależniona robi wszystko, aby ukryć swój problem. Osoby dotknięte uzależnieniem od hazardu mogą doświadczać pewnych charakterystycznych objawów, takich jak:
- Silne potrzeba gry w grę losową lub hazardową
- Trudności z kontrolowaniem swojego zachowania dotyczącego gry
- Kontynuowanie gry pomimo negatywnych konsekwencji
- Brak kontroli nad wydatkami na grę
- Stres, lęk i depresja spowodowane grą
- Izolowanie się od innych ludzi w celu gry
- Oszukiwanie innych, aby ukryć swoje zachowanie dotyczące gry
- Podejmowanie ryzykownych decyzji finansowych związanych z grą
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?
Wyjście z uzależnienia jest zawsze niezwykle trudne i wymaga od osoby nim dotkniętej samozaparcia i szczerej chęci podjęcia leczenia. Wielu uzależnionych łudzi się, że są w stanie sami zrezygnować z gry w dowolnym momencie. Realia są jednak zupełnie inne, uzależniony potrzebuje opieki specjalistów. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług świadczonych przez dobry ośrodek leczenia uzależnień. Ośrodek specjalizujący się w leczeniu uzależnień dysponuje wysoko wykwalifikowanymi psychoterapeutami, którzy odpowiednio zajmą się osobą uzależnioną.