Kwestie podatkowe związane z inwestowaniem w nieruchomości
Inwestowanie na rynku nieruchomości wiąże się z wieloma obowiązkami dotyczącymi opodatkowania takich działań. Nie wystarczy więc kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie, odnowić je i sprzedać z zyskiem. Chcąc inwestować w m.in. flipping na nieruchomościach mieszkaniowych i użytkowych, konieczne jest orientowanie się w sprawach podatkowych.
Zróżnicowane metody inwestowania w nieruchomości
Nie trzeba jedynie kupować nieruchomości, a po pewnym czasie sprzedawać je po wyższej cenie, aby zarabiać na tym specyficznym rynku. Istnieje wiele różnych metod na wypracowywanie zysków z tytułu bycia podmiotem rynku nieruchomości. Współcześnie coraz modniejszy staje się wspominany już flipping na nieruchomości. Polega on na zakupie z rynku pierwotnego lub wtórnego mieszkania, po jak najbardziej atrakcyjnej cenie. Później inwestor w możliwie krótkim czasie zwiększa wartość inwestycji, np. poprzez remont nieruchomości i jej wyposażenie, aby móc ją sprzedać z zyskiem. Flipping nieruchomości może też dotyczyć kupowania lokali mieszkalnych od deweloperów, na wczesnym etapie inwestycji, a później odsprzedawanie ich innym osobom, kiedy mieszkanie nabierze większej wartości. Czasem wystarczy tylko zaprezentować w bardziej atrakcyjny sposób lokal, usunąć jego główne mankamenty i zastosować chwyty z zakresu „home staging”, aby móc zarobić na sprzedaży nieruchomości. „Home staging” polega na przygotowaniu mieszkania na sprzedaż dla zwiększenia jego atrakcyjności.
Można też kupować nieruchomości z myślą o ich wynajmie krótkoterminowym lub długoterminowym. Tutaj również w grę wchodzą kwestie podatkowe, których nie można ignorować.
Podatek od sprzedaży nieruchomości
W zależności od tego, czy osoba sprzedająca mieszkania na rynku nieruchomości działa jako inwestor prywatny, czy jako przedsiębiorca, będzie musiała dopełnić nieco innych formalności z tym związanych. Sprzedający nieruchomości prywatnie muszą zapłacić podatek dochodowy.
W art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości oraz ich części, albo udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego bądź prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Przychód powstaje też w wyniku odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów. We wszystkich tych przypadkach będzie to przychód do opodatkowania, jeśli sprzedaż nastąpiła poza działalnością gospodarczą, była odpłatna i nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik nabył mieszkanie lub inną nieruchomość bądź ją utrzymał czy wybudował.
Można jeszcze skorzystać z ulgi podatkowej, jeśli środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 5 lat od jej zakupu lub nabycia zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe podatnika.
Podatek od sprzedaży nieruchomości będzie niższy, gdy inwestor będzie mógł odliczyć od przychodów koszty ich uzyskania. Do puli tej można zaliczyć:
· Koszty wyceny nieruchomości dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.
· Prowizje pośredników, jeśli inwestor korzysta z ich usług przy sprzedaży nieruchomości.
· Koszty promocji ogłoszeń sprzedaży nieruchomości.
· Koszty i opłaty sądowe.
· Wydatki na taksy notarialne, uiszczane przy wizycie u notariusza przy sporządzaniu aktu notarialnego.
Rozliczając się ze sprzedaży nieruchomości przy flippingu lub w innych przypadkach, trzeba pamiętać o zobowiązaniach sprzedającego wobec fiskusa. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze swoje kroki w zakresie handlu nieruchomościami, dobrym pomysłem będą szkolenia z nieruchomości, zwłaszcza takie, traktujące o formalnościach związanych z handlem i kwestiami podatkowymi.