Jak wzbogacić swoje CV?

CV powinno być naszą wizytówką. W końcu to z nim w pierwszej kolejności ma kontakt rekruter, który ma tylko kilkanaście sekund, aby ocenić czy na jego podstawie zaprosi nas do kolejnych etapów rekrutacji, czy też nie. Co zrobić, aby było ciekawe, estetyczne i interesujące? Jak je wzbogacić? Podpowiadamy.
Odpowiednio wyeksponowane doświadczenie zawodowe i wykształcenie
Rekruterzy mają ściśle określone wymagania, które muszą spełniać kandydaci na poszczególne stanowiska. Dlatego bardzo ważne jest, aby najistotniejsze informacje dla danej posady były widoczne na pierwszy rzut oka. Często doświadczenie jest jeszcze ważniejsze niż wykształcenie, dlatego zdecydujemy się na taki szablon, który w odpowiedniej kolejności wyeksponuje te dwie rubryki. Możemy również umieścić w widocznym miejscu krótki opis swojej osoby. Na przykład: „Jestem księgowym z 10-letnim doświadczeniem. Moją rozległą znajomość zagadnień finansowych chciałbym wykorzystać w pracy”.
Opis wykonywanych obowiązków
Bardzo istotny z punktu widzenia przyszłego pracodawcy jest nasz zakres obowiązków, które wykonywaliśmy na poprzednim stanowisku. Zdawkowe stwierdzenia takie jak: „obsługa klienta”, czy „przygotowywanie rozliczeń” niosą za sobą zbyt mało konkretnych informacji. Dlatego najlepiej nieco rozbudować opis wykonywanych przez nas obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają niewielkie doświadczenie — w ich przypadku każda czynność, jaką wykonywały, może zaważyć na akceptacji lub odrzuceniu aplikacji. Możemy napisać więc na przykład: „utrzymywanie kontaktu mailowego i telefonicznego z klientami biznesowymi firmy” lub „sporządzanie raportów dotyczących obecnego zatrudnienia w firmie połączonych z obsługą płac”.
Ukończone kursy i szkolenia oraz znajomość obsługi maszyn, komputera i innych urządzeń
Cenną informacją w naszym CV będzie wpis o ukończonych kursach i szkoleniach dotyczących konkretnego stanowiska. To znaczy jeżeli ubiegamy się o posadę architekta, warto umieścić informacje o odbytym kursie obsługi programu ArchiCAD lub AutoCAD. Natomiast w przypadku posad w branży IT o znajomości poszczególnych języków programowania. Warto również umieścić informacje na temat tego jak biegła jest nasza obsługa komputera. Sama umiejętność obsługi Worda czy poczty elektronicznej to zbyt mało na niektóre stanowiska. Dlatego warto w swoim CV wspomnieć o zaawansowanej znajomości na przykład Excela. Warto również sprecyzować jakie urządzenia potrafimy obsługiwać. Może to być drukarka, bindownica, skaner, gilotyna, ale i wózek widłowy. Nie zapomnijmy również podać informacji o znajomości języków obcych, najlepiej korzystając z międzynarodowej skali A1 – C2.
Zainteresowania, klauzula i ogólny wygląd CV
Zazwyczaj pod koniec naszego CV umieszczamy informacje o naszych zainteresowaniach. Dobrze jeżeli będą one związane z branżą, w której szukamy pracy. Nie zamieszczajmy tam jednak fałszywych pasji, które szybko mogą zostać zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnijmy również o dołączeniu klauzuli — zgody na przetwarzanie danych osobowych. Na koniec sprawdźmy, czy edycja naszego CV jest poprawna i czytelna. Jeszcze raz skontrolujmy ortografię, interpunkcję i stylistykę tekstu. Jest to nasza wizytówka, dlatego wszelkie błędy w CV są bardzo niewskazane. O sytuacji na rynku pracy w pandemii dowiemy się z artykułu: https://www.dopoznania.pl/nowosc/rynek-pracy-w-poznaniu-w-dobie-pandemii.