Ekonomiczna jazda autem – co robić, żeby oszczędzać na paliwie?
Obecnie istnieje wiele metod i technologii pozwalających na zużywanie mniejszej ilości paliwa podczas jazdy. Są jednak zasady uniwersalne, które przydadzą się bez względu na rodzaj używanego pojazdu. Co należy robić, żeby auto nie paliło jak smok? Czy ekonomiczna jazda musi wiązać się z żółwim tempem?
Jak oszukać zasady fizyki?
Silnik spalinowy musi mieć dostarczone paliwo, żeby oddawał moment obrotowy na zespół napędowy. Dlatego niemożliwe jest zejście poniżej pewnej granicy spalania przewidzianego dla danej jednostki. Nie da się oczywiście jej precyzyjnie określić. Na ilość zużytego przez silnik paliwa ma wpływ wiele składowych. Co ciekawe nie wszystkie mają związek ze sposobem obchodzenia się z pedałem gazu.
Jednak skoro już jesteśmy przy tym zagadnieniu, warto zaznaczyć, że styl jazdy ma największe oddziaływanie na ubytek paliwa w zbiorniku. Widoczne jest to szczególnie podczas jazdy miejskiej. Częste rozpędzanie pojazdu od świateł i hamowanie przy następnych powoduje nagły wzrost ilości podawanego paliwa. Trzeba zaznaczyć, że nie jest on rekompensowany przez zdecydowanie szybsze przemieszczanie się, bo kolejna sygnalizacja świetlna redukuje wszelkie różnice dystansowe.
Najlepszym sposobem na oszczędności jest jazda ze stałą prędkością i łagodne przyspieszanie pojazdem. W ten sposób można zaoszczędzić naprawdę dużo szczególnie w jednostkach benzynowych. Diesle zazwyczaj nie „kręcą” się efektywnie powyżej 3 tysięcy obrotów więc nie są narażone na takie doznania. Co innego benzyniaki, które generują moc aż do „odcinki”.
Zadbaj o właściwe ciśnienie w kołach
Próbowałeś kiedyś jechać rowerem bez powietrza? Jasne, że nie była to prędkość kolarska. Z trudem jest ujechać nawet kilkadziesiąt metrów. Auto również męczy się podczas jazdy, gdy w jego kołach jest niedostatek powietrza. I rekompensuje sobie to zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwo. Wszystko dlatego, że musi pokonać dodatkowe opory toczenia. Dlatego szczególnie na długich trasach zadbaj o to, żeby Twoje opony zawsze były odpowiednio napompowane.
Czytaj także: https://www.motoija.pl/przeglad-samochodu-jak-czesto-nalezy-go-wykonywac/
Wiatr we włosach – cóż za przyjemność
Testy potwierdzają, że jazda z uchylonymi szybami zwiększa opór powietrza. I sprawa ma się podobnie jak w przypadku kół. O wiele lepiej jest włączyć nawiew i cieszyć się chłodnym powietrzem. Połączenie wszystkich opisanych wyżej metod pozwala na oszczędność nawet w granicach 10 – 15 procent. Są to wartości, które w dużym stopniu rzutują na zasoby portfela. Szczególnie im większy silnik, tym większe oszczędności z przestrzegania tych zasad ekonomicznej jazdy.