Czym jest faktoring i dlaczego warto z niego skorzystać?
Prowadzisz firmę, wystawiasz faktury. Aby zapewnić klientom atrakcyjne warunki, oczekujesz płatności dopiero po dostarczeniu towaru lub wykonaniu usługi. Słowem, czekasz na pieniądze. Czy wiesz jednak, że można inaczej? Poznaj faktoring. To rozwiązanie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą od razu korzystać ze środków.
Czym jest faktoring?
Faktoring to jedna z usług dostępnych na rynku finansowym. Jest ona dedykowana przedsiębiorcom – pozwala uzyskać środki z tytułu wystawionych faktur bez konieczności czekania na przelew od kontrahenta. Tym samym faktoring zapewnia firmie płynność. Dla faktoringu charakterystyczne są dwa terminy, za pomocą których określa się strony transakcji – są to faktor (podmiot świadczący usługę faktoringu) i faktorant (przedsiębiorca korzystający z faktoringu).
Szczególną popularnością faktoring cieszy się w branżach, w których długie terminy płatności to standard. Wskazać wystarczy następujące sektory: budownictwo, transport, HoReCa, produkcja i handel.
Faktoring w praktyce – jak to działa?
Mechanizm działania faktoringu nie jest skomplikowany, a formalności są ograniczone do minimum. To – w połączeniu z innych zaletami faktoringu – nie pozostaje bez wpływu na rosnącą popularność tej usługi. Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, po IV kwartale 2022 r. firmy zrzeszone w tym Związku miały 24,8 tys. klientów, podczas gdy w 2020 r., liczba ta wynosiła 18,4 tys.
Faktoring – opis procesu:
- Nawiązujesz współpracę z firmą faktoringową
- Wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności (np. 14, 30 czy 60 dni)
- Przekazujesz fakturę do klienta i do faktora
- Faktor wpłaca do 90 proc. kwoty widocznej na fakturze na Twój rachunek bankowy
- Twój klient reguluje fakturę – płaci Tobie lub bezpośrednio firmie faktoringowej
Jakie zalety i wady ma faktoring?
Faktoring to przede wszystkim możliwość szybkiego pozyskania środków. Ponieważ uzyskujesz niemal natychmiastowy dostęp do pieniędzy, możesz inwestować i rozwijać firmę. W ten sposób można też uniezależnić się od innych produktów finansowych, np. kredytu obrotowego. To nie wszystko – jak można przeczytać na stronie https://pragmago.pl/porada/faktoring/, korzystanie z faktoringu nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową i nie obciąża bilansu firmy.
Chociaż lista zalet faktoringu jest długa, to rozwiązanie to nie jest pozbawione minusów. Czasem konieczne będzie poinformowanie klienta o korzystaniu z faktoringu, co może mieć niekorzystne przełożenie na relację biznesową. Zdarza się, że problemem jest znalezienie firmy faktoringowej, która będzie chciała nawiązać współpracę – to problem, który dotyka zwłaszcza mniejszych przedsiębiorców.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Podziału typów faktoringu można dokonać, uwzględniając różne czynniki. Należą do nich choćby ryzyko i jawność. Ze względu na ten ostatni parametr wyróżnia się:
- faktoring pełny – faktor odpowiada za odzyskanie środków z faktury i w razie konieczności to on prowadzi działania windykacyjne,
- faktoring niepełny – gdyby pojawiły się problemy z opłaceniem faktury przez klienta, faktorant musi oddać otrzymane od faktora środki,
- faktoring mieszany – ryzyko zostaje podzielone między faktora a faktoranta; ten drugi odpowiada za niewypłacalność swoich klientów do kwoty sprecyzowanej w umowie.
W podstawowym modelu faktoringu przedsiębiorca otrzymuje pieniądze od faktora niezwłocznie po wystawieniu faktury. Faktoring to jednak usługa rozbudowana pod względem możliwych warunków. Stąd też – poza faktoringiem wierzytelnościowym – wyróżnia się też inne odmiany. Przykładem może być faktoring odwrotny. Jak on działa?
Jeżeli zdecydujesz się na faktoring odwrotny, to faktor będzie finansował Twoje zobowiązania wobec dostawców. To rozwiązanie doceniane m.in. przez producentów. Ponieważ aby wyprodukować dany towar (np. meble), potrzebują oni surowca (np. drewna), za wspomniany surowiec może zapłacić faktor, który po sprzedaży towaru otrzyma od swojego klienta wyłożoną sumę powiększoną o umówioną kwotę.