Cięcie plazmowe – jakie urządzenia wykorzystuje się podczas prac?
Cięcie plazmowe to rodzaj obróbki metali, który pozwala na stworzenie rur, balustrad czy innych metalowych elementów. Dzięki tej metodzie w szybki i precyzyjny sposób można uzyskać pożądany kształt. W trakcie obróbki metodą plazmową wykorzystywane są wysokie temperatury. Przecinarka pozwala na pracę w ciasnych i wąskich przestrzeniach.
Jak przebiega proces cięcia plazmowego?
Cięcie plazmowe w Katowicach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Niezbędne jest źródło sprężonego powietrza. Dlatego też niezbędny jest kompresor. Niektóre z przecinarek posiadają już wbudowaną sprężarkę, co znacząco ułatwia operowanie urządzeniem. Po zajarzeniu łuku, sprężone powietrze tworzy łuk plazmowy, za pomocą którego tnie się metale. Siła łuku plazmowego zależy przede wszystkim od natężenia prądu. Im wyższe natężenie, tym głębsze jest wcięcie w warstwie metalu. Dzięki sprężarce powietrza łuk plazmowy nie przywiera do metalu, a roztopiony metal nie osiada na spoinie.
Przecinarki plazmowe mają różne kształty i wielkości, pozwalając na obróbkę różnych metali. Precyzyjne sprężarki wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu.
Jakie metale poddawane są obróbce metodą plazmową?
Przecinarka plazmowa pozwala na łatwe przecinanie wszystkich metali, które przewodzą prąd. Za jej pomocą obróbce można poddać aluminium, stal nierdzewną czy stal czarną. Dzięki temu metoda ta sprawdzi się, kiedy przeprowadzane są remonty maszyn lub produkowane metalowe elementy do balustrady. W trakcie obróbki aktywowany jest łuk pomocniczy, który powstaje między dyszą a elektrodą. Łuk jest naładowany stosunkowo niewielką mocą. W chwili zetknięcia się z obrabianym metalem moc wzrasta, dzięki czemu jest możliwość przeprowadzenia procesu cięcia. Cięcie metodą plazmową jest wykorzystywane do cięcia siatek, powierzchni metalowych, a także elementów ogrodzeń.
Najważniejszym urządzeniem, które wykorzystywane jest do ciecia plazmowego jest przecinarka. Jej odpowiedni wybór i dostosowanie jej parametrów do ciętego materiału, zapewniają odpowiednią precyzję cięcia.