Cena mieszkania- co na nią wpływa?
Oferty mieszkań, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, często różnią się znacznie widniejącą ceną. Zapewne jeżeli interesujesz się zakupem nowego mieszkania w najbliższym czasie już zauważyłeś tą zależność. Dlaczego ceny mieszkań mogą być tak różne i na co zwrócić uwagę, podczas przeglądania ogłoszeń? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.
Po pierwsze lokalizacja
Na cenę mieszkania przede wszystkim ma wpływ jego lokalizacja. Liczy się zarówno miasto w jakim szukamy lokum, jak i dzielnica danej miejscowości. Dla wielu osób ważnym aspektem będzie również odległość do najbliższego sklepu, galerii handlowej czy w przypadku rodziców z dziećmi do przedszkola lub szkoły. Dojazd do centrum często ma też duży wpływ na cenę mieszkań, nawet dostępność określonego środka transportu ma duże znaczenie. Nieruchomości mieszkania przy których znajduje się dostęp do komunikacji miejskiej, takiej jak metro, tramwaje i autobusy będzie miała większy popyt niż te z dostępem wyłącznie do autobusów.
Kolejną rzeczą wpływającą na cenę nowego mieszkania będzie atrakcyjność dzielnicy w jakiej jest umiejscowione. Klienci sprawdzają czy wokół osiedla jest park, żeby mogli wyjść na spacer oraz czy dana okolica jest bezpieczna. Dlatego aktualnie często mamy do czynienia z monitoringowanymi i zamkniętymi osiedlami. Ludzie w takich warunkach czują się bezpiecznie w nowym mieszkaniu i mają pewność, że nie pożądane osoby nie wejdą na ich posesje.
Jak już zostanie obejrzana okolica, następnym aspektem, który nie pozostaje bez wpływu na atrakcyjność nieruchomości jest położenie względem ulicy i skierowanie okien. W tym wypadku pomieszczenia, które należą do tego samego właściciela w tym samym budynku i identycznym standardzie mogą mieć inną cenę. Wpływ na to ma na przykład to, że w jednym z nich okna wychodzą na bardzo ruchliwą ulicę, co na pewno jest mniej komfortowe.
Stan i układ mieszkania
Mieszkania nowe i dopiero co wyremontowane są dużą konkurencją w porównaniu do mieszkań starych, zniszczonych i przeznaczonych do remontu. W zależności od tego czego szukamy i na co pozwala nasz budżet, mieszkania których będziemy właścicielami jako pierwsi są dużo droższe niż te z drugiej ręki.
Układ mieszkania i jego wyposażenie w meble oraz sprzęty AGD i RTV też ma znaczenie, ponieważ właściciel aby uzbroić lokal w tego typu dogodności musiał włożyć większy kapitał. Co nie jest oczywiste mieszkania, których wysokość przekracza przyjęte standardy są droższe, bo są zaliczane do apartamentów.
Na oferty mieszkań wpływ ma również stan całego budynku w którym się znajduje. Dodatkowe udogodnienia, takie jak dostęp do podziemnego parkingu, cichobieżna winda, zsyp i zadbane części wspólne w znaczący sposób wpływają na cenę mieszkań.
Stan prawny mieszkania
Nieruchomości mieszkania, które mają uregulowany i jawny stan prawny są dużo bardziej atrakcyjne dla kupujących, ponieważ mają gwarancje skąd pochodzi mieszkanie i kto jest jego prawnym właścicielem. Kupując nowe mieszkanie lub jakąkolwiek inną nieruchomość z rynku wtórnego powinny one posiadać księgę wieczystą. Zawarte są w niej wszystkie informacje, odnośnie danej nieruchomości a także dowiemy się czy stając się jej właścicielami nie wiążemy się z długami poprzednika.
Prawnie też powinniśmy ustalić przed transakcją kupna mieszkania ile wynosi miesięczny czynsz i opłaty administracyjne. Uzyskasz te informacje od dewelopera do którego należy lokal lub od administratora budynku. To postępowanie umożliwi nam uniknięcia nieporozumień i uchroni nas przed dodatkowymi kosztami, których nie byliśmy świadomi przeglądając oferty mieszkań.
Czy jest wycena nieruchomości? Sprawdź na https://bnonline.pl/wycena-nieruchomosci/