Ból głowy – kiedy iść do lekarza?
Od czasu do czasu z pewnością każdy z nas zmaga się z mniej lub bardziej silnym bólem głowy. Nie oznacza to od razu, że jesteśmy poważnie chorzy i powinniśmy poddać się leczeniu. Czasami ból głowy jest po prostu wynikiem kaca, nieprzespanej nocy, czy też po prostu efektem zmęczenia. Poza tymi oczywistymi przypadkami występuje również ból głowy, który może być objawem nawet bardzo poważnych chorób. Kiedy ból głowy powinien nas zaniepokoić? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
Rodzaje bólu głowy
Uzasadnij Czym wyróżnia się trzy rodzaje bólu głowy. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na klasterowy ból głowy. To rodzaj bólu, któremu towarzyszy łzawienie z oka. Jest to ból typowo jednostronny i trwa około pół godziny. Kolejnym rodzajem bólu jest tzw. ból napięciowy. To samoistny ból głowy o nie do końca poznanej przyczynie. Ma charakter uciskowy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na tzw. ból zatokowy. Jest to ból, który towarzyszy zapaleniu zatok i zwykle nasila się w godzinach porannych. Jest to typ bólu pulsującego.
Kiedy iść do lekarza z bólem głowy?
Przede wszystkim powinna nas zaniepokoić sytuacja, kiedy bólowi głowy towarzyszą również różnego rodzaju zaburzenia na tle neurologicznym. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim niedowład, różnego rodzaju zaburzenia zachowania, czy też spowolnienie psychoruchowe. Niepokojącym sygnałem towarzyszącym bólowi głowy mogą być również zaburzenia mowy. Również kiedy bólowi głowy towarzyszy gorączka, to taka sytuacja powinna wzbudzić u nas niepokój. Kolejnymi niepokojącymi sygnałami towarzyszącymi bólowi głowy mogą być również nudności, a także wymioty. Zdecydowanie jeśli boli cię głowa i masz powyższe symptomy, to jak najszybciej powinieneś się umówić się na wizytę u lekarza.
Ból głowy – jakie badania?
Lekarz przede wszystkim przeprowadzi z tobą wywiad, na podstawie którego będzie mógł podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia odpowiednich badań lekarskich, w tym szczególnie tych o charakterze neurologicznym. Oczywiście standardem jest również zbadanie parametrów krwi. W tym wypadku nie obędzie się bez morfologii, CRP, a także OB. W dalszej kolejności będziesz skierowany na badania dna oka a także na tomografię komputerową. Konieczno może okazać się również przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Tak szeroko zakrojony zakres badań powinien dać jasną ocenę sytuacji. Prawdopodobnie lekarz znajdzie przyczynę twoich dolegliwości. Wówczas będzie w stanie zalecić odpowiednią metodę leczenia. Warto pamiętać, że ból głowy może być objawem całkiem poważnych chorób. Także całkowite lekceważenie tej dolegliwości nie jest wskazane.